BARF Mama Köpekler İçin Besleyici mi?

Bu soruya verilebilecek en kısa yanıt: Evet, BARF mama hiçbir beslenme tipinin olmadığı kadar besleyicidir.

Nedenlerine gelince… BARF (biologically appropriate raw food – biyolojik açıdan uygun gıda) beslenmenin özünde, evcil hayvanların doğalarındaki beslenme tipine geri dönüş vardır. Yani kedi köpekler sadece son yüzyılda tanıştıkları endüstriyel mamanın aksine, çiğ beslenmeye binlerce yıldır aşinalar.

Güneşin tadını çıkaran bir kurt.

Endüstriyel kedi köpek mamalarında gıda, çok yüksek sıcaklıklarda işlenir. Bu da yiyeceğin içindeki protein, vitamin, mineral ve antioksidanların neredeyse tamamen yok olması anlamına gelir. Yok olan bu besinler, ironik şekilde, pişirildikten sonra mamaya kimyasal olarak yeniden eklenir. Yani mamanın besin değeri önce yok edilip, sonra yapay şekilde yeniden kazandırılır.

Rengarenk gıda boyalarıyla renklendirilmiş bir kuru mama.

Çiğ et verince çiğ beslemiş oluyor muyum?

Çiğ gıdalarda ise durum daha farklıdır. BARF tipine bağlı olarak ısıl işleme maruz kalmayan ya da düşük ısıda kurutulan çiğ mama, tüm besin değerlerini olduğu gibi korur. Elbette bu kasap ya da marketten alınan çiğ etlerin köpek beslenmesine uygun olduğu anlamına gelmez. Çünkü çiğ gıdanın BARF olabilmesi için, belli bazı işlemlerden geçmesi gerekir. Bu da ya en az 48 saat boyunca gıdayı dondurma, dondurarak kurutma (freeze-dried) ya da havayla kurutma (air-dried) işlemlerinden birini içerir.

Dondurma ve kurutma (dehidrasyon) işlemleri, gıdadaki olası zararlı patojenleri yok etmek için yapılır. Ayrıca hayvansal ve bitkisel gıdalar, kedi ve köpeklerin ihtiyaçları oranında karıştırılarak, dengeli beslenme de sağlanmış olur.

Kurutulmuş Taze Mama Neden Daha İyi?

Havayla kurutulmuş (air-dried) taze mama, 65 °C altında, yavaşça kurutulur. Bu yöntem, besin değerinin büyük ölçüde korunmasını sağlarken, raf ömrünü de uzatır. Böylece endüstriyel mamalarda kullanılan koruyucu ve kimyasallara olan ihtiyacı yok eder.

Hava yoluyla kurutma yoluyla elde edilen taze köpek mamalarının, dondurulmuş mamalara kıyasla çok sayıda artısı vardır. Nedir bunlar?

  • Dondurulmuş mamayı çözdürerek yedirmek zorunda kalmamak. Kurutulmuş taze mama, yenmeye her an hazırdır. Dolayısıyla donuk mamayı saklamak için dondurucuya ihtiyaç duymazsınız ya da yedireceğiniz zaman mamayı çözdürmeniz gerektirmez.
  • Geniş saklama alanlarına gerek duymaz. %75’i nemden oluşan dondurulmuş BARF, kurutulmuş BARF’ın tam 4 katı yer kaplar. Çünkü havayla kurutulmuş taze mama, gıdadaki gereksiz nemi buharlaştırarak, 4 kg taze içeriği, 1 kg’lık mamaya dönüştürür.
  • Pratik olması sayesinde, mamanızı her an her yerde yanınızda taşıyabilirsiniz. Seyahatler ya da zorunlu durumlarda köpeğinizin beslenme düzeni değişmez.
  • Hava yolu ile kurutulan mamanın sindirimi de daha kolaydır. Köpeğin sindirim sorunu riskini en aza indirir. Böylelikle mama geçiş süreci daha konforlu olur.
NeoBarf

NeoBarf ile tanışın

Köpeğiniz için sürdürülebilir, besleyici ve doğal bir köpek maması arıyorsanız, havayla kurutulmuş taze mamayı kesinlikle dikkate almalı, NeoBarf ile tanışmalısınız.

NeoBarf’a geçiş sürecini kademeli olarak yapmanızı öneririz. Eski mamasını kesip birden bu mamaya geçmek yerine 3 haftalık bir geçiş süreci, köpeğinizin bağırsaklarının yeni mamaya adapte olmasını sağlayacaktır.