Köpek maması nasıl saklanmalı?

Aynı bizim yediğimiz yemekler gibi, köpeklerin yediği yemekler de zamanla bayatlayabilir, besleyiciliğini yitirebilir ve bakteri oluşturabilir. Bunların önüne geçmek için köpek maması tazeliğini koruma yollarına gelin birlikte bakalım.

Kuru mama nasıl saklanmalı?

Bir ay gibi bir süre içerisinde tüketilen küçük mama paketlerini, kullanmadığınız zamanlarda kendi paketi içerisinde ağzı kapalı olacak şekilde muhafaza edebilirsiniz. Bununla birlikte mamayı daha uzun süre saklamak istediğiniz durumlarda hava geçirmez bir mama kabı kullanabilirsiniz. Plastik ve paslanmaz çelik kaplar, çelik hava geçirmediği sürece, bunun için uygundur.

Hava geçirmez kap kullandığınız durumda kaba her yeni paket köpek maması koyuşunuzda temizlemeyi ihmal etmeyin. Temizlememeniz durumunda kuru mamadaki yağlar kaba bulaşır ve kabın üstünde bayatlayabilir. Bu da yeni mamanın kirlenmesine sebep olacaktır.

Kuru mamanın serin ve kuru bir ortamda ya da nemli olmayan bir dolapta saklanması en uygun seçenektir.

Yaş mama nasıl saklanmalı?

Farklı yaş mama konserveleri 3-5 yıl raf ömrüne sahip olabilmektedir. Toplu konserve alımlarında mutlaka son tüketim tarihi yakın olanı önce tüketmeye çalışın.

Konserveyi açıktan sonra eğer köpeğiniz gün içerisinde bütün mamayı tüketmiyorsa mamayı saklama kabına ya da bir başka hava geçirmeyen kaba koyup buzdolabında muhafaza edin. Konserve içerisinde saklamak isterseniz de bunun için konserve kapağı satın alıp yine aynı şekilde buzdolabında muhafaza edebilirsiniz.

Konserve mama buzdolabında 2-3 gün saklanabiliyor ancak mamayla ilgili herhangi bir şüpheniz varsa mutlaka yeni bir konserve açmalısınız.

Çiğ mama nasıl saklanmalı?

Çiğ beslenme şekli her ne kadar popüler olmuş olsa da çiğ et bozulmaya daha meyillidir. Köpeğinizin bir iki gün içerisinde çiğ mamayı tüketemeyeceği durumda, mamayı hava geçirmeyen bir kap içerisinde buzlukta muhafaza etmeniz gerekmektedir. Bu şekilde mamayı 6 aya kadar saklayabilirsiniz.

İnsanlar açısından patojen riski taşıdığı için çiğ gıdaların uygun şekilde işlenmesi ve saklanması çok önemlidir.

Havayla kurutulmuş köpek maması nasıl saklanmalı?

Kuru mama, kuru ve yaş mamaların yüksek ısı ve basınç altında birleştirilmesiyle hazırlanıyor. Bu süreç mamanın besleyiciliğini kaybetmesini sağlıyor.

NeoBarf, çiğ et ve sebze meyveyi, insanların binlerce yıldır kendi yiyeceklerini saklamak için yaptıkları geleneksel yöntemle, havayla kurutma yöntemiyle, gıdaya hiç zarar vermeden hazırlanıyor.

Havayla kurutulmuş mama kendi paketi içerisinde, paketin ağzı kapalı olacak şekilde, saklandığında ancak 8 hafta sonra küçük tat kayıpları olmaya başlıyor.

NeoBarf köpekleriniz için hem sağlıklı hem de çok lezzetli bir seçim olmasının yanı sıra raf ömrünün de uzun olmasıyla en büyük yardımcınız olacaktır. Köpeğinizi en sağlıklı şekilde besleme serüveninizde NeoBarf yanınızda!