Seçici Bir Köpeğin Mama Yemesini Nasıl Sağlarsınız

Köpeğim neden seçici?

Öncelikle köpeğinizin seçici olması konusunda kendinizi suçlamayın. Çoğu kişi bilmese de bu özellikle yavru köpekler arasında çok yaygın bir özelliktir. Bulundukları çevre ve cinsleri etkili olup altında yatan bir sağlık problemi bile olabilir.

Bazı cinsler verdiğiniz her mamayı mutlulukla yeme eğilimi gösterir. Örneğin Labrador Retriever buldukları her yemeği mideye indirmeleriyle bilinirler! Bununla birlikte bazı cinsler de seçici olmaya daha meyilli olurlar.

Bulundukları çevre de köpeğinizin yeme alışkanlığında önemli bir rol oynayacaktır. Yavrular stresli veya yalnız olduklarında yemek yemekten kaçınırlar. Mamasını evden çıkmadan önce koymuş olsanız bile yemek için siz gelene kadar bekleyebilirler.

Köpeğinizin kullandığı ilaçları ve sağlık durumunu gözden geçirin. Antibiyotikler ve anti-enflamatuar ilaçlar iştahını kesiyor ve midelerini bulandırıyor olabilir. Köpeğiniz kusma, ishal ya da uyuşukluk gibi başka belirtiler gösteriyorsa altında yatan bir hastalık olabilir.

Seçiciliğin sebebi köpeğinizin tat ve mama yapısıyla ilgili seçiciliği gibi basit bir sebep de olabilir. Köpeğinizin mamanın tadını ya da içerisindeki bazı malzemeleri beğenmemesi anormal bir durum değildir. Bu yüzden mama konusunda seçici bir köpeğiniz varsa onu lezzet ve besleyicilik de dahil olmak üzere en iyi köpek mamasıyla beslemeniz gerekir.

Besleme rutini oluşturun

Seçiciliğin önüne geçebilmek için bir beslenme rutini oluşturabilirsiniz. Yavrunuzu sabah ve öğlen olmak üzere iki öğün şeklinde beslemenizi öneriyoruz. Küçük porsiyonlar köpeğinizin daha rahat yemesini sağlar ve midesinin rahatsız olmasını engeller. Aynı zamanda köpeğinizin düzenini takip edebilmeniz açısında sizin için de faydalıdır.

Köpeğinizin yemesi için dışarda fazla miktarda mama bırakmaktan kaçının. Bu gibi durumlarda devamlı olarak yenilebilecek mama olduğu için köpekler öğün için heyecanını ve motivasyonunu kaybedebilir.

Mamada seçici olan köpeğinize, mamayı yemesi için 15-20 dakika süre tanıyın. Bu sürenin sonunda hala mamayı yemediyse mamayı kaldırıp bir süre sonra tekrardan vermeyi denemenizi öneriyoruz.

Mamaya hoşuna gidebilecek eklemeler yapın

Eğer köpeğiniz kullandığınız mamayı önceden severek yiyor ve artık yemiyorsa tat konusunda tercihleri değişmiş olabilir. Aynı insanlar gibi köpekler de sürekli aynı yemeği yemekten sıkılabilirler. Köpeğinizi motive etmek adına beslenme düzenlerini değiştirmeden önce kullandığınız mamaya küçük ödüller koymayı deneyebilirsiniz.

Köpeğinizin en sevdiği ödülden mamasına ekleyip mamayı yemeye başladıkça yavaş yavaş miktarını azaltabilirsiniz. Bununla birlikte yaban mersini, havuç gibi köpeklerin tüketirken sıkıntı yaşamayacağı besinler de kullanabilirsiniz.

Sıcak suyla veya sodyum içermeyen et suyu ile mamayı yumuşatmak köpeğinizin mamasını kolayca yemesine yardımcı olabilir. Bu şekilde sıvı eklenmesi, yiyeceğin kokusunun salınmasına ve daha lezzetli olmasına yardımcı olabilir.

Köpeğiniz, maması dışındaki her şeyi yiyorsa sıvı veya katı eklemeler köpeğiniz için doğru olmayabilir. Bu noktada seçici köpeğinize mama yedirmenin yolu mamasını değiştirmek olabilir.

Mama değiştirmek

Köpeğinizin beslenme düzenini değiştirmek kolay bir şey olmamasına karşın onun sağlığı için en iyi seçenek olabilir. Her köpeğin sağlıklı ve mutlu şekilde yaşayabilmesi için tam ve dengeli beslenmesi gerekmektedir. Denediğiniz yöntemler işe yaramadıysa bu noktada mamayı değiştirmek en iyi seçenek olabilir.

Köpeğinizin mevcut beslenmesine kıyasla farklı malzemeler içeren tariflere geçmeyi deneyebilirsiniz. Et genellikle yüksek kaliteli köpek mamalarının ilk bileşeni olduğundan, ana proteinini değiştirmek fark yaratabilir. NeoBarf’ta beslenme için iki güvenilir tarif sunuyoruz: Tavuk ve sığır.

Farklı bir köpek maması biçimine geçmek, seçici bir köpeği motive edebilir. Eğer yavru köpeğiniz kuru mamalarını yemiyorsa, NeoBarf havayla kurutulmuş köpek maması gibi biraz daha nemli ve lezzetli kuru gıda diyetlerini düşünebilirsiniz.

NeoBarf içindeki sebze, taze et gibi besinlerle hem oldukça besleyici hem de çok lezzetli. Köpeğinizin en sevdiği mama olacağına eminiz!