Spirulina yosunu ve köpek beslenmesindeki yeri

Spirulina yosunu, %60’ın üzerinde protein içeren, zengin klorofil kaynağı bir “süper besin”dir. Hem vitamin ve mineral hem de amino ve omega-3 yağ asidi içeriğiyle, hiçbir besinin olmadığı kadar zengin bir bileşime sahiptir.

Yüksek vitamin konsantrasyonu

Spirulinada beta karoten, B 1, 2 ve 3 vitaminleri, demir, mikro mineraller ve esansiyel yağ asidi GLA (gama linolenik asit) konsantrasyonları oldukça yüksektir. Bu özelliğiyle köpeklerin deri, tüy, sindirim sistemi ve eklem sağlıklarına güçlü destek sağlar.

Spirulina ayrıca özellikle yaşlı köpeklerde enflamasyonu azalttığı bilinen E ve C vitaminleri açısından da zengindir.

Spirulinanın içerdiği beta karoten sayesinde, köpekler ihtiyaçları olan A vitaminini de alırlar. Bu da onların görme kapasitelerine katkıda bulunurken, ciltlerinin elastikiyetini korur.

Antioksidanlar

Birçok hastalığı önlemeye yardımcı olan enzim ve antioksidanlar, bu mavi-yeşil alglerde yüksek miktarlarda bulunur. Örneğin fikosiyanin pigmenti, vücuttaki toksinleri atmaya büyük oranda yardımcı olur.

Ancak en önemlisi, hücre sağlığını destekleyen doğal karoten antioksidanları bakımından zengin olduğu için, spirulinanın kanseri önlemekte önemli bir rol oynamasıdır. Bağışıklık sisteminde, kanser hücrelerine doğrudan saldıran doğal hücrelerin üretilmesine yardımcı olur. Böylece cilt, mide, kolon ve karaciğerde kanserli hücre oluşumu riskini azalttığı düşünülmektedir.

Sindirimde gelişme

Spirulina, sindirim ve bağırsak fonksiyonlarını da destekler. Araştırmalar onun, yüksek lif içeriğiyle köpeklerin sindirim sürecine yardımcı olduğunu ve daha verimli besin emilimi sağladığını göstermektedir.

Spirulina sayesinde kalın bağırsakta enfeksiyona neden olan e-coli gibi bakteriler baskılanır ve candida gibi mantarlar kontrol altında tutulur. Bağırsak florasında kötü bileşenlerin çoğalması engellenirken, laktobasil gibi iyi olanların uyarılması sağlanır.

Bağırsak ve florası, sağlık için temel yapıtaşıdır, çünkü tüm besinler buradan emilir. Haliyle sağlıklı bir bağırsak ortamı, besinlerin emilimini artırarak metabolizmayı enfeksiyona karşı koruyacaktır.

Köpeğinizin diyetinde spirulina mutlaka olmalı

Art arda sıraladığımız faydalarına bakınca, spirulinanın köpek beslenmesi için hayati bir içerik olduğunu rahatça söyleyebiliriz. Bu yüzden, formülü Kardiyolog Veteriner ve köpek beslenme uzmanı Timurhan Taştutar tarafından oluşturulan NeoBarf, tüm çeşitlerinde spirulina yosununu ihtiyaç oranında içeriyor. Bu da köpeklerimizin deri ve sindirim sağlığına çok önemli bir katkıda bulunuyor.