Tahılsız mama gerekli mi, gereksiz mi?

En kısa yoldan söylemek istersek, köpeklerin tahılsız mama ile beslenmeleri %100 gerekli. Nedenlerini bize Kardiyolog Veteriner ve köpek beslenme uzmanı Dr. Timurhan Taştutar anlatıyor:

“Köpeklerin tahıla değil, yedikleri ette kas glikojeni şeklinde bulunan az miktarda çözünebilir karbonhidrata ihtiyaçları vardır.

Tahıllar köpekler için atadan kalma bir besin değildir. Onlar için tahıllar değil, yüksek kaliteli hayvan dokusu, en uygun beslenme kaynağıdır. Tahıllar şekere dönüşür ve fazla nişastayla şeker, köpeklerde pek çok hastalığı teşvik eder: Obezite, diyabet, cilt sorunları, alerjiler ve dahası… Bu yüzden, diyetlerinde karbonhidratın çok çok düşük oranda bulunması gerekir. Ki tahıllar karbonhidrat bakımından oldukça zengindir.”

Tüm bunların yanı sıra, tahılsız mama olduğunu söyleyen köpek mamalarında tahılın yerini patates, mercimek, mısır, baklagiller gibi yine fazlaca şeker ve nişastaya dönüşen içerikler almıştır. Bunlar da aynı şekilde, köpeklerin ihtiyaçları olandan çok daha yüksek miktarda karbonhidrat almalarına neden olur. Dolayısıyla tahılsız mama olmaları köpekler açısından sonucu değiştirmez. Mama maliyetlerini düşüren bu dolgu maddeleri, kısa vadede tokluk sağlarken, uzun vadede köpeklerin doğal yapılarına olumsuz etki ederek çok daha büyük sağlık maliyetlerine yol açmaktadır.

Sonuç olarak, köpekler için en iyi diyet, atalarının diyetini taklit edendir. Yani yüksek kaliteli hayvansal protein, yağ ve yenilebilir kemikten oluşan, doğal olarak tahıl içermeyen bir diyet.

NeoBarf mama içeriği.

Türkiye’nin ilk kurutulmuş taze maması NeoBarf, %86 oranında taze et (%40 kas eti, %46 yürek & karaciğer) ve %14 taze bitkisel gıda (elma, brokoli, havuç, hindistancevizi, spirulina vb) içerir. İhtiyaçları olan tüm besinleri dengeli biçimde içerirken, ihtiyaçları olmayan hiçbir gıdayı içermez. Tahılsız beslenmeyle tanışmak ve köpeğiniz üzerindeki etkilerini kendiniz gözlemleyebilmek için mutlaka denemelisiniz.